(02.12.2022) Dizilerden etkilenmemek mümkün mü?

Dizilerden etkilenmemek mümkün mü?

Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye´de ortalama 80 dizi yayınlanıyor. Bu dizilerin konusu ise büyük bir çoğunluk ile mafya konuları veya geniş anlamda aile-aşk konuları. Geriye kalanlar ise örneğin komedi dizileri, uzattıkça gerçek dışı olayları içeren tarih dizileri veya hazırlanmış senaryolardan ibaret olan, fakat gerçekmiş gibi gösterilen “yarışmalar“.

Dizilerin içerikleri de çoğu zaman birbirine benziyor.

Mafya dizilerinde, aslında kötü olan şahıslar, sanki iyilik yapıyorlarmış gibi kahraman ve kurtarıcı olarak gösteriliyorlar. Gerekçe olarak da, devlet bu işleri çözemediği için, mecburen iyi kalpli mafyanın çözmesi gerektiği anlatılır.

Aile-aşk dizilerinde ise, çoğunluk olarak ya zengin aileler ya da reklam şirketlerinde çalışan, fakat çalışmak yerine bambaşka işlerle uğraşan gençler tematize ediliyor. Konu ise her zaman aynıdır. Kavuşulmayan aşklar, uzattıkça uzatılan problemler, cinnet geçirecek kavgalar ve herkesin herkesi herkez ile aldatmalar. Çizilen resime bakılırsa, aile çok kötü birşey, sürekli kavgalar var ve kimse kimseye güvenmiyor.

Özetleyecek olursak, mafya dizilerinde, yasa dışı işler çevirenler iyi, aile-aşk dizilerinde ise aile anlayışını tamamen yok eden anlayışlar mevcut.

Tamamen hakikate zıt olan ve insanın fıtratıyla ve realitesiyle bağdaşmayan bu senaryolar, izleyicileri menfi, negatif şekilde etkileyebiliyor, özenti meydana getirebiliyor. Fakat bu tarz dizileri izleyenlere sorulduğunda ise „ben kesinlikle etkilenmiyorum“ sözünü sıkca duyarsınız. Hiç kimse kendisinin etkilendiğini düşünmez veya fark etmez.

Fakat gerçekten etkilenmemek mümkün mü?

Başka bir araştırmaya göre Türkiye´deki dizilerin ortalama 200-300 bölümü oluyor. Her bölüm ise, anormal bir şekilde 2 saaten fazla sürüyor. Bu da Türkiye´ye has bir durum olsa gerek.

İnsan duyduğu, gördüğü, izlediği, okuduğu, bilerek veya bilmeyerek algıladığı herşeyi bilinçaltına kayıt eder. Üstelik bu kayıt anne karnında başlar. Hayatımız boyunca bilinçaltımızı bu şekilde bilerek veya bilmeyerek doldururuz. Düşüncelerimiz, davranışlarımız, hayallerimiz, korkularımız, endişelerimiz, hatta vesveselerimiz bile bu bilinçaltından beslenir.

Bilinçaltımızda bulunan tüm bilgiler bizim gerçekten inandığımız bilgiler değildir. Adeta bir çöplük gibi orası hayatımız boyunca birikir durur.

Dolayısıyla insanın yapısına ve fıtratına tamamen ters olan bu senaryolar sürekli kafamızda, bilinçaltımıza birikmeye başlar. Üstelik senelerdir, 10-20 sene bu tarz dizileri izlediğimizi düşünürsek. ne kadar çok birikim oluştuğunu anlarız.

Bilinçaltımıza yerleştirdiğimiz bu senaryolar, biz fark etmeden güncel hayatımıza yansımaya başlar. Dizilerde gördüğümüz herşey, küçük bir söz bile olsa, hepsi yavaş yavaş birikim oluşturur ve biz de senaryodaki davranışa meyl etmeye başlarız. Örneğin dizideki şahıslar gibi davranmaya, konuşmaya başlarız, kendimizi diziden birinin yerine koyarız, oradaki çözümleri normal olarak algılarız. Dizideki mafya hareketlerini ve çökmüş aile yapılarını normal olarak algılamaya başlarız. Bu saydıklarımın hepsini bilmeden ve fark etmeden yaparız, bu sebeple de etkilenmediğimizi düşünürüz.

Halbuki dizilerden etkilenmemek mümkün değil. Etkilenmemek için bilinci ve duyguları olmayan bir robot olmak gerekir.

Bilinçli dizi tüketimi

Gıda konusunda bilinçli bir tüketim sağlarız. Vücudumuza zarar veren şeyleri vücudumuza sokmayız. Aynısı bilinçaltımız için de geçerli olmalı. Bilinçaltımıza yerleşecek olan bilgileri kendimiz seçmemiz gerekir. Bu nedenle bilinçli bir dizi tüketimi gerekir.

Dr. Cemil Şahinöz, Öztürk, Aralık 2022

Hinterlasse einen Kommentar

Eingeordnet unter Türkische Kolumne / Türkce Makaleler

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Diese Seite verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden..