(18.08.2021) Hiç bir ölüm ani değildir

Hiç bir ölüm ani değildir

Ölümü aklımıza getirdiğimizde, genelde yaşlanmış, hasta veya yatalak birini aklımıza getiririz. İlerlemiş yaşıyla, hasta yatağında vefat edeni “normal“ ve beklendik bir ölüm olarak değerlendiririz bilinçaltımızda.

Bunun dışındaki ölümleri ise “anormal“, beklenmedik veya ani olarak görürüz. Örneğin „Çok sağlıklıydı, birden öldü“, „Daha çok gençti“, „Birden hastalandı ve vefat etti“ deriz.

Halbuki ölüm gerçeğine hakikat penceresinden baktığımızda hiç bir ölümün beklenmedik, ani veya sürpriz olmadığını görürüz.

Dolayısıyla her ölüm, beklendik bir ölümdür, çünkü her doğan ölecektir, her nefes ölümü tadacaktır. Hatta hayatta tek garanti olan, %100 gerçekleşecek olan, ölümdür.

Fakat insan gaflet haliyle bu gerçeği içine sindirmek istemediği için, dünya aşkıyla kapatmaya, kendisini uyuşturmaya çalışır.

İster genç olsun, ister yaşlı, ister sağlıklı, ister hasta, Allah´ın verdiği sınav süresi bittiği zaman, ölüm bir şekilde çatıp gelir. Bazılarını yaşlı ve yatalak olarak, bazılarını gençken bir araba kazasıyla veya kalp kriziyle yakalar.

Fakat ölüm şekli nasıl olursa olsun, bu sadece bir sebeptir, bir aracıdır. İnsan bir şekilde ölecektir ve sebepler dairesinde Cenab-ı Allah bunun için farklı sebepler yaratır.

Hinterlasse einen Kommentar

Eingeordnet unter Türkische Kolumne / Türkce Makaleler

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.