(01.12.2015) Hristiyanlığı geçen İranlılar

Hristiyanlığı geçen İranlılar

1979´da İran Devrimi gerçekleşti. Devrimden sonra bir çok iranlı Almanya´ya geldi. Bu sebeple Hannover Eyalet Protestan Kilisesinde aynı sene iranlılara yönelik manevi rehberlik hizmeti kurdu. 2003 senesinden itibaren bu hizmeti papaz Günther Oborski yönetiyor.

Oborski´nin açıklamalarına göre mülteci olarak Almanya´ya gelen iranlı şiiler Hristiyanlığa geçiyor. Oborski´nin 2003´de görevi almasından bu yana yaklaşık 2000 iranlı hristiyan olmuş. Afganların da din değiştirmeye ilgi gösterdiklerini belirtiyor Oborski. Focus dergisine göre aynı gelişme Berlin´deki protestan kilisesine bağlı teslis kilisesinde de gözlemleniyor. Berlin´de yüzlerce afganlı ve iranlı mülteci hristiyanlığa geçmiş. Fakat Hristisyanlığa geçen bu insanların daha önce müslüman mı yoksa inançsız mı olup olmadığı ile ilgili bilgi yok.

Genel olarak Almanya´da yaşayan müslümanlar arasında hristiyanlığa geçme konusunda meyil olmadığı belirtiliyor. Kiliseler, hristiyanlığa geçenler ile ilgili istatistik tutmadıklarını belirtiyorlar. Alman Piskopos Konferansının 2009 senesinde düzendışı yaptığı kayıtlara göre 300 müslüman Almanya´da hristiyan olmuş.

Yine haberlere göre, özellikle iranlılar arasında Almanya´da mülteci olarak kabul edilebilmek için “Hristiyan oldum, İran´da can tehlikem var“ diyenler varmış. Bunların bir kısmının gerçekten hristiyan olduğunu, bir kısmının da sırf Almanya´ya gelebilmek için kendilerini hristiyan olarak gösterdikleri, haberlere göre var sayılıyor. Uyum ve Mülteciler Bakanlığı din değiştirerek hristiyan olan ve bu durumdan dolayı kendi ülkesinde zarar görebilecekleri Almanya´da mülteci olarak kabul ediyor. Hristiyan olduklarını ise vaftiz belgesiyle ispatlamak zorundalar. Bazıları vaftiz belgesini Almanya´ya geldikten sonra alıyorlar. Oborski´nin görevli olduğu bölümde bu belgeyi 6 ay sonra alabiliyorlar, katolik kilisesinde 1 sene sonra.

Sosyal-psikoloji açısından baktığımızda haberin kilit noktası Oborski´nin “İranlıların ruhu hristiyanlığa İslam´dan daha yakın“ açıklaması. İranlıların yarısının eskiden hristiyan olduğunu ve İranlıların en eski hristiyan topluluklar olduğunu söylüyor Oborski.

Ruh´larının hristiyanlığa daha yakın olması Oborski´nin de belirttiği gibi tarihsel bir bağdan dolayı olabilir. Nitekim İslam´dan önce İran kültüründe var olan bazı davranışların müslüman olduktan sonra devam edildiğini tespit edebiliyoruz. Nitekim şiilerin on iki imamlarını günahsız olarak görmeleri de yine katoliklerde papa´nın günahsız olmasıyla bir benzerlik taşıyor.

Fakat ruh yakınlığının asıl sebebi belki de başka bir düşüncede yatıyor. Bu bağlamda “İranlıların ruhu hristiyanlığa İslam´dan daha yakın“ sözünü duyunca hemen aklıma Bediüzzaman Said Nursi´nin nefis tesbiti geldi. 1932 yazdığı “4. Lem´a“´da Bediüzzaman şöyle der: “Ehl-i Sünnet ve Cemaate karşı şîa-i velayetin hakkı yoktur ki, Ehl-i Sünneti tenkid etsin. Çünki Ehl-i Sünnet, Hazret-i Ali’yi (r.a.) tenkis etmedikleri gibi ciddî severler. Fakat hadîsçe tehlikeli sayılan ifrat-ı muhabbetten çekiniyorlar. Hadîsçe Hazret-i Ali’nin (r.a.) şîası hakkındaki sena-yı Nebevî, Ehl-i Sünnete aittir. Çünki istikametli muhabbetle Hazret-i Ali’nin (r.a.) şîaları, ehl-i hak olan Ehl-i Sünnet ve Cemaattir. Hazret-i İsa Aleyhisselâm hakkındaki ifrat-ı muhabbet, Nasara için tehlikeli olduğu gibi; Hazret-i Ali (r.a.) hakkında da o tarzda ifrat-ı muhabbet, hadîs-i sahihte tehlikeli olduğu tasrih edilmiş.”

Son cümle konuyu anlamak için anahtar hükmünde. Yani Hz. Ali´ye yönelik aşırı sevgi, Hz. İsa´ya olan aşırı sevgiden doğan ´İsa tanrı´dır´ düşüncesi gibi tehlikelidir. İkisi de aynı hisden besleniyor ve aynı kapıya çıkabiliyor, ki bugün – çok küçük bir grup da olsa – şiilerin arasında “Hz. Ali tanrıdır“ diyen grupların var olduğu biliniyor. Oborski´nin “ruhları hristiyanlığa daha yakın“ demesi de bunu teyid ediyor.

Evet, neden iranlı şiilerin hristiyanlığı daha çabuk benimseyebildiklerini buradan anlamak mümkün. “Aşırı sevgi“ benzerliği ruh yakınlığını doğurabiliyor.

Son Söz: „Ayetlerimi az bir değer karşılığında satmayın” (Kur´an, 5:44), “Benim ayetlerimi, az bir dünya menfaatiyle değiştirmeyin.” (Kur´an, 2:41)

 

Cemil Şahinöz, Haber Ayna, 01.12.2015

http://www.haberayna.com/yazarlar/cemil-sahinoz_22/hristiyanligi-gecen-iranlilar_632.html

 

Risale Haber, 02.12.2015

http://www.risalehaber.com/hristiyanliga-gecen-iranlilar-17718yy.htm

 

Arastirmaci Yazarlar, 02.12.2015

http://arastirmaciyazarlar.com.tr/haber/4275-hristiyanligi-gecen-iranlilar.html

Advertisements

Hinterlasse einen Kommentar

Eingeordnet unter Türkische Kolumne / Türkce Makaleler

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s