(17.02.2015) Kumar bağımlısı Türklerin sayısındaki artış ürkütücü boyuta ulaştı

Kumar bağımlısı Türklerin sayısındaki artış ürkütücü boyuta ulaştı

Araştırmalar, Almanya’daki Türkler arasında kumar bağımlılığının hızla yayıldığını gösteriyor. Verilere göre kumar bağımlılarının yüzde 50’sinin göçmenler oluşturuyor. Türkçe Kumar Bağımlılar Hattı uzmanlarından sosyolog Cemil Şahinöz, ailelerin kumarı sorun olarak görmediğini ve profesyonel yardım almadıklarından yakınıyor.

Araştırmalar, Almanya’daki Türkler arasında kumar bağımlılığının hızla yayıldığını gösteriyor. Verilere göre kumar bağımlılarının yüzde 50’sinin göçmenler oluşturuyor. Türkçe Kumar Bağımlılar Hattı uzmanlarından sosyolog Cemil Şahinöz, ailelerin kumarı sorun olarak görmediğini ve profesyonel yardım almadıklarından yakınıyor.

Yapılan araştırmalar Almanya’daki Türkler arasında kumar bağımlısı olanların hızla arttığını ortaya koyuyor. Kumar oyunlarında başı ise kumar otomatları çekiyor. Rakamlar, kumar bağımlılarının yüzde 50’sinin göçmenlerden oluştuğunu gösteriyor. Kumarla mücadele için kurulan Türkçe ‘Kumar Bağımlıları Hattı’nın iki uzmanından biri olan sosyolog Cemil Şahinöz, Alman Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı araştırmalara göre kumar bağımlılığının en hızlı Türk gençleri arasında yayıldığının ortaya çıktığına dikkat çekti.

Almanya’da yarım milyonu aşkın kişin kumar bağımlısı ve bunların yaklaşık 100 bini Hamburg’da yaşıyor. Bağımlılıkla Mücadele Merkezi Hamburger Suchthilfe de, Hamburg’daki bağımlıların yüzde 40’ının ise göçmenler olduğu bildirdi. Die Zeit gazetesi, Almanya genelindeki verilere göre, kumar bağımlılarının yarısının göçmen olduğunu aktardı.

Sağlık Bakanlığı’nın kurduğu ücretsiz hatta görev yapan iki uzmandan biri olan Şahinöz, ″Türkler arasında kumar bağımlılığı korkunç şekilde yayılıyor.″ uyarısında bulundu. Problemin arkasında yatan gerçeklere ışık tutan Şahinöz, ″Maalesef ailelerimizde bu sorun problem olarak görülmediği veya profesyonel yardım alınmadığı için sorun büyüyor. Neticede sadece bağımlı olan kişi değil, tüm aile zarar görüyor.″ dedi.

BİRÇOK BAĞIMLI KUMARA SPOR BAHİSLERİYLE BAŞLAMIŞ

Bağımlılık sebeplerinin farklı olduğunu söyleyen Şahinöz, bunlar arasında şunları saydı: ″Arkadaş çevresi, başka sorunlardan kaçış, adrenalin, heyecan hissetme isteği, para kazanmak veya sırf eğlence bile olabilir. Ama kumarda eğlence çok çabuk bağımlılığa dönüşüyor. Şakasına oynayalım, eğlence olsun, gazozuna oynayalım diyerek başlıyor. Özellikle birçok kumar bağımlısı spor bahisleriyle başladıklarını söylüyorlar. Ve ilk oyunda kazandıysanız, aslında kaybettiniz demektir. Çünkü ilk oyunda kazananlar öyle bir başarı duygusu içerisine girer ki, artık iş gittikçe büyür ve kontrol kaybedilir.″

BAĞIMLILIK HATTINI ARAYANLARIN SAYISI ARTIYOR

Kumarın yol açtığı yıkımlara dikkat çeken Şahinöz, zincirleme hatalara başlayan bu kişilerin aile içi kavgalar, kredi çekmeler, borçlanmalar, boşanmalarla aile ve çevrelerine de zarar verdiğini dile getirdi. Dünya literatüründe kumar bağımlılığının hastalık olarak geçtiğini belirten Şahinöz, ücretsiz telefon hattını arayanların sayısının da gittikçe çoğaldığını söyledi. Şahinöz, “Hattımızı arayanlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Motive ediyor, bağımlılık hakkında bilgi veriyor, adresler paylaşıyor, bağımlının kendilerine ve ailelerine nasıl davranmaları gerektikleriyle ilgili tavsiyelerde bulunuyoruz.″ dedi. CİHAN

 

Haber888, 17.02.2015

http://www.haber888.com/mobil/haber/5907/kumar-bagimlisi-turklerin-sayisindaki-artis-urkutucu-boyuta-ulasti.html

 

Advertisements

Hinterlasse einen Kommentar

Eingeordnet unter News, Berichte, Presse

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s