(22.08.2014) Almanya’da bir haftada 2 cami kundaklandı

Almanya’da bir haftada 2 cami kundaklandı

22 Ağustos 2014 Kategori : Dünya 81 kez okundu

 Almanya´nın Bielefeld şehrinde 7 gün arayla iki cami ateşe verildi.

Almanya’da Irkçı saldırıarının merkezi haline gelen Müslümanlar ibadethanelerine saldırılar devam ediyor. Son olarak Bielefeld şehrinde meydana gelen olayda 15 yıl önce hizmete açılan Cami’nin içerisinden başlayan alevler küçük çapta maddi hasar meydana getirdi.

Yangın ile ilgili Bielefeld´deki müslümanları temsil eden cami derneklerinin Çatı Derneği başkanı Cemil Şahinöz şu açıklamayı yaptı: Bir kaç hafta önce tanınan bir alman gazetesinde tüm müslümanları aşağılayan bir makale yayınladığı gün, böyle yazıların camii yangınlarına sebep verebileceğini yazmıştım. Ve gerçektende aradan çok az zaman sonra 7 günde üç cami yandı. İkisi Bielefeld´de, birisi Berlin´de. Bielefeld´deki ilk yangından sonra toplumda sessizlik vardı. Siyasiler, partiler, hiç kimse açıklama yapmaya yanaşmıyordu. Bunun üzerine bu sessizliğin de başka yangınlara sebep verebileceğini söyledik. Ardından 12 saat geçmeden ikinci yangın oldu. Bielefeld´deki her iki camide Kur´an-ı Kerim´ler yakıldı. Failler tüm camiyi yakmak isteselerde başka ş ekilde hareket ederlerdi. Yani ortada açık ve net bir provokasyon var. Birileri müslümanları sokağa dökmek istiyor. Biz ise bu oyunlara gelmeyeceğiz. Sakin ve sorumlu bir şekilde hareket edeceğiz. Her iki olayın arkasında İslam düşmanlarının olduğu açık ve net ortada. Bunda hiç bir şüphe yok. Olayın sonuna kadar gideceğiz. Emniyet güçleriyle beraber hareket edeceğiz. Olayı çözeceklerine inanıyoruz. Toplumun büyük bir çoğunluğu İslam düşmanlığına karşı. Fakat bu çoğunluk artık sesini duyurmalı.“ dedi.

UYUM BAKANLIĞI SALDIRIYI KINADI

Kuzey Ren-Vesfalya Eyaleti İçişleri Uyum Bakanlığı Müsteşarı Thorsten Klute, Bielefeld’teki cami yangınlarını kınadı. Yangınların endişe verici bulan Klute, ibadethanelere yönelik saldırıların sadece Müslümanları değil tüm dinlerden insanları ilgilendirdiğini söyledi.

Yeşiller Partisi’nden Federal Milletvekili Volker Beck de cami yangınlarını kınadı. Beck, “İbadethanelere yapılan saldırılar din özgürlüğüne yapılmış saldırılardır. Bu saldırılarla hukuk devleti ile demokrasinin temel değerlerine saldırılmıştır. İbadethanelere yapılan saldırılar tüm cemaati endişeye sevk eder. Almanya’daki tüm Müslümanlar bilsinler ki din hürriyetine yönelik her türlü saldırıyı biz kınıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

ddd
Haber-siz.com, 22.08.2014

http://haber-siz.com/almanyada-bir-haftada-2-cami-kundaklandi.html

Advertisements

Hinterlasse einen Kommentar

Eingeordnet unter News, Berichte, Presse

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s