(12.09.2013) Almanya’nın alle Westfalen kentinde bulunan bir hastanede Müslümanlar için mescid açıldı.

Almanya’nın alle Westfalen kentinde bulunan bir hastanede Müslümanlar için mescid açıldı.

 

Almanya’nın alle Westfalen kentinde bulunan bir hastanede Müslümanlar için mescid açıldı. Birçok Müslümanın tedavi gördüğü hastanede hastaların ve yakınların namaz ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için özel bir oda tahsis edildi. Odaya seccadeler ve Kur’an-ı Kerim konuldu.

Bölgede uyum sorumlusu olarak görev yapan ve hastanenin mescidi için girişimlerde bulunan Cemil Şahinöz, „Uyum sadece azınlıklardan beklenmemeli. Çoğunluk da buna katkıda bulunmalı. Hastane yöneticilerinin bir mescid tahsis etmeleri uyuma katkı sağlıyor. Çünkü hastanedeki Müslümanların büyük bir ihtiyaçlarını karşılamış oluyorlar. Dolayısıyla hastanede kendilerini rahat hissetmiş oluyorlar. Çünkü namaz kılmak isteyen ve buna fırsat bulamayan Müslüman hastalar bu konuda çok zorluk çekiyorlardı.“ diye konuştu.

Sadece Müslümanlara ait olan odayla ilgili hastane yöneticisi Michael Ackermann ise hastanede her sene yüzlerce Müslümanın tedavi görüğü ve ibadetlerini yapabilmek için kendilerine taleplerin geldiğini söyledi. Ackermann, „Artık bu taleplerini karşılamış bulunuyoruz.“ dedi.

Mescidin açılışına katılan Halle Westfalen Belediye Başkanı Anne Rodenbrock-Wesselmann de şunları söyledi: „Müslümanlar kentimizde önemli rol oynuyorlar. Onlar bu şehrin bir parçası. Dolayısıyla hastanemizde bir mescidin olması da gerekiyordu.“

Başhekim Michael Hanraths ise şunları ekledi: „İbadetin ne kadar önemli olduğunu biliyorum. İbadet eden hastalar daha huzurlu oluyorlar. Bu nedenle Müslüman hastalarımızın da ibadet etme imkanı bulmaları beni çok sevindirdi.“

 

Haberler.Com, 12.09.2013

http://www.haberler.com/almanya-nin-halle-westfalen-kentinde-hastanede-5052334-haberi/

Advertisements

Hinterlasse einen Kommentar

Eingeordnet unter News, Berichte, Presse

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.