(21.07.2013) Bakan Schneider ziyareti

ENTEGRASYON ASİMİLASYON DEĞİLDİR

Herkes iş sahasında eşit haklara sahip olmalı

Halle (Westf.) DİTİB Ayasofya Camii’nin düzenlediği programa katılan KRV Çalışma ve Uyum Bakanı Guntram Schneider, “Herkesin din, dil ve kültürünü yaşamasını sağladığımız zaman entegrasyonun gerçekleşmiş olduğundan emin olabiliriz. Entegrasyon asimilasyon değildir” dedi.

Halle (Westf.) DİTİB Ayasofya Camii, milletvekili ve belediye başkanlarına siyaset ekseni adı altında program düzenledi. Açılış konuşmasını ve sunuculuğunu diyalog sorumlusu Cemil Şahinöz yaptı.

Programa katılan Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti Çalışma ve Uyum Bakanı Guntram Schneider, “Hangi kültürden olursak olalım nereden gelirsek gelelim, beraber yaşamamız için anayasamıza ve hukuk sistemimize bağlı olunmalı. Bu herkes için geçerlidir. Herkesin din, dil ve kültürünü yaşamasını sağladığımız zaman entegrasyonun gerçekleşmiş olduğundan emin olabiliriz. Entegrasyon asimilasyon değildir” dedi.

Schneider, “Bilimsel olarak anadilini iyi bilenin başka bir dili daha kolayca öğrenebildiği kanıtlanmış. Göçmen kökenli gençlerin 18 yaşına gelince herhangi bir vatandaşlığı seçmek zorunda kaldıkları için bu yasayı değiştireceğiz. Yıllarca burada ikamet edipte seçimlerde mağdur olan vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesinin kaçınılmazdır” şeklinde konuştu.

Versmold Belediye Başkanı Thorsten Klute de, “Dernekte görevli olanların diyaloğu cami üzerinden yapıyoruz. Başka dine mensup cemaatlerle diyalog kurduklarını gördüm. Buda beni çok sevindirdi” dedi.

Halle Belediye Başkanı Anne Rodenbrock- Wesselmann ve Federal Milletvekili Georg Fortmeier ise kendilerini davet eden cami yetkililerine teşekkür ettiler.

Dernek Başkanı Mustafa Şahinöz misafirlere kendilerini kırmayıp geldikleri için teşekkür etti ayrıca kendilerine her zaman destek çıktığı için milletvekili adayı Thorsten Klute’yi seçimlerde cemiyet olarak destekleyeceklerini söyledi.

ZAMAN, 21.07.2013

http://zaman-online.de/42908/herkes-is-sahasinda-esit-haklara-sahip-olmali

Advertisements

Hinterlasse einen Kommentar

Eingeordnet unter News, Berichte, Presse

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s