(06.03.2013) Anadil derslerinde yeni çözümler

Anadil derslerinde yeni çözümlerAlman okullarından Türkçe anadil derslerinin azalması tüm velileri sıkıntıya ve endişeye sokuyor. Türkçe dersleri azaldıkça dilimizi aktarmakta zorluk çekiyoruz. Dil demek, sadece aynı lisanı konuşuyor olmak değildir. Dil, aynı zamanda kültür, örf, adet, din demektir. Bunlar hep dil ile aktarılır. Aynı dili konuşmayan insanlar bu ortak değerleri paylaşamazlar. Nesiller çatışması bunun en hafif neticesidir. Kesin sonucu ise yabancılaşmadır.


Bu dertten yanan bir kaç veli (Levent Kına, Ahmet Doğan vs.) ile görüşürken kısa vadeli çözümlerin bulunması gerektiği fikrine vardık. Geniş daireye varmadan dar dairede birşeylerin yapılması gerekiyor. Çünkü uzun vadeli çözüm, yani okullarda tekrar türkçe anadilin verilmesi, kaliteli öğretmenlerin yetiştirilmesi vs. çözümsüzlüğe doğru ilerlerken, şimdilik geçici kısa vadeli çözümler üretmek gerekiyor.


Kısa vadeli çözüm olarak örneğin her yerde bulunan türk STK ve dernekleri aktive etmek gerekir. İşsiz duruma düşen türkçe öğretmenleri derneklerde hafta sonları basit seviyeli ücretli olarak türkçe dersleri verebilirler. Bunları elbette öğretmenler kendileri değil, dernekler ve veliler organize etmeli. (Not: VHS gibi kurumlar sadece yetişkinlere dil dersleri veriyorlar.)


Finansman olarak velilerden cüzi bir kurs masrafı alınabilinir. Şayet bu mümkün değilse fonlara veya vakıflara başvurulabilinir.


Böyle kısa vadeli çözümler ile tüm taraflar kazanmış olur. Türkçe öğretmen için bir gelir kaynağı oluşmuş olur, veliler çocuklarına türkçeyi aktarmış olurlar ve dernek bir faaliyet ve canlılık kazanmış olur.
Bir yandan buna benzer kısa vadeli ve geçici çözümler üretilmeli diğer yandan uzun vadeli ve kalıcı çözümler için siyaset arenasında bulunulmalı. Nitekim anadil her derneğin, her kuruluşun, her türk ailesinin ortak bir meselesi. Bundan dolayı siyasi, ideolojik veya mezhep ayrımı bu konuda geçerli değil.


Herkes taşın altına elini koymalı. Aksi takdirde hiç kimse bu taşı kaldırmak istemez ise, “tenefüslerde türkçe yasağı” gibi uygulamalara bile kızamayacağız, çünkü çocuklar zaten türkçe bilmeyecekleri için gerekmeyecektir.

Cemil Sahinöz, Moral Haber, 06.03.2013

http://www.moralhaber.net/makale/anadil-derslerinde-yeni-cozumler/

Advertisements

Hinterlasse einen Kommentar

Eingeordnet unter Türkische Kolumne / Türkce Makaleler

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s