(26.01.2013) Utanç belgesi: Tenefüste Türkçe yasağı

Utanç belgesi: Tenefüste Türkçe yasağı

Aşağıda orijinalini yayınladığım belge Almanya´da bir okulda göçmen ailelerine zorla imzalattırılan bir belge. Belgeye göre hem derslerde (ki bunu anlamak mümkün) fakat hem de tenefüslerde (ki bu bir insanlık suçudur) almanca dışı başka bir dil konuşmak yasaklanıyor. Bu kurala uymayan öğrencileri ise farklı cezalar, hatta okuldan uzaklaştırma cezası dahi bekliyor.

Okulun ismini, adresini ve rektörün adını sildiğim belgenin başlığında ise „Göçmen öğrencilerin velilerine“ diye yazıyor. Veliler ise doğal olarak bu belgeyi imzalamak istemiyorlar. Okul ise velilere zorla belgeyi imzalattırıyor. Hatta belgeyi imzalamak istemeyen bir veliye sınıf öğretmeni tüm sınıfın önünde „isterse kızın okulu terk edip vatanına geri dönebilir“ demiş. Üstelik bu veli Almanya´da doğmuş, büyümüş, eğitimitini almış ve almancayı harika konuşan türk kökenli bir alman vatandaşı.

Olayın taze olması hasebiyle şimdilik fazla yorum yapmadan sadece belgeyi yayınlamak ile yetiniyoruz. Fakat olayı takip edeceğiz….

1359228079_almanya-turkce-yasagi.jpg

Cemil Sahinöz, Moral Haber, 26.01.2013

http://www.moralhaber.net/makale/utanc-belgesi-tenefusde-turkce-yasagi/

Advertisements

2 Kommentare

Eingeordnet unter Türkische Kolumne / Türkce Makaleler

2 Antworten zu “(26.01.2013) Utanç belgesi: Tenefüste Türkçe yasağı

  1. Yasin

    bunun adina insanlik sucu demek bana göre biraz abes kaciyor, ki göcmen cocuklarin cogunda yetersiz bir almanca seviyesini görmek, otomatik olarak onlarin anadillerinide iyi ögrenmediklerinin bir göstergesidir. anadil yetersizliginide alman okullarinin yaptirimlarina yahut onlarin tasarruf tasarruf alani olarak görmek kolaycilik olur. ev, aile, yurt, cami veya herhangi bir ortamda türkce konusmalarina yeterli sekilde imkan verilip desteklendikten sonra, okullarinda almanca yasagi olmasini hicde yanlis bulmuyorum, ki almancalarida yeterli bir seviyeye gelsin ve disipline olsun

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.