(08.01.2013) Risale-i Nur´da marifetullah metodu

Risale-i Nur´da marifetullah metodu

İmam Gazali ilimi farklı kısımlara ayırır:

1. Dini ilimler

a) asli, nazari ilimler (tevhid, tefsir, hadis)
b) ameli ilimler (ibadetler, kul hakkı, ahlak ilmi)

2. Akli ilimler

a) mantıki ilimler
b) tabii ilimler
c) ilahiyat, teoloji

İlimin en üst noktası, en büyük hakikat marifetullah´dır. Yani Allah´ı bilmek. Hatta diyebiliriz ki bütün ilimler sadece O´nu tanımak için bir araç. Kainatı araştırıp hakikate ulaşma merakı aslında O´nun nasıl “hareket ettiğini” ve O´nun hikmetini öğrenmek için.

İnsanın yaratılış maksadı Allah´ı bilmek ve tanımak olduğuna göre, bu gayenin en büyük gaye olduğunu söyleyebiliriz.

Allah´ı bildikden sonra O´na karşı gerçek manada bir sevgi başlar. Çünkü insan tanıdığını sever, tanımadığını sevemez. Muhabbetullah olması için de marifetullah gerekli. Bediüzzaman tanımak ve sevmek arasındaki ilişkiyi 21. Mektup´da tarif eder: „Katiyen bil ki, hilkatin en yüksek gayesi ve fıtratın en yüce neticesi, iman-ı billâhtır. Ve insaniyetin en âli mertebesi ve beşeriyetin en büyük makamı, iman-ı billâh içindeki marifetullahtır. Cin ve insin en parlak saadeti ve en tatlı nimeti, o marifetullah içindeki muhabbetullahtır. Ve ruh-u beşer için en hâlis sürur ve kalb-i insan için en sâfi sevinç, o muhabbetullah içindeki lezzet-i ruhaniyedir. Evet, bütün hakikî saadet ve hâlis sürur ve şirin nimet ve sâfi lezzet, elbette marifetullah ve muhabbetullahtadır. Onlar, onsuz olamaz. Cenâb-ı Hakkı tanıyan ve seven, nihayetsiz saadete, nimete, envâra, esrara, ya bilkuvve veya bilfiil mazhardır. Onu hakikî tanımayan, sevmeyen, nihayetsiz şekavete, âlâma ve evhama mânen ve maddeten müptelâ olur.“

Allah´ı bilmek ise “Nasıl bir Allah?“ sorusuna yanıt aramak ile gerçekleşir. Allah´ı kainatta var olan hiç bir şeye benzetemediğimiz için O´nu sadece kendisini bize tarif ettiği şekil ile bilebiliriz. Bunun için Kur´an´da ve hadislerde Cenab-ı Allah kendini bizlere sıfatlarıyla tanıtıyor. Cevşen´de 1001 tane sıfatıyla karşımıza çıkıyor. Kur´an-ı Kerim´de “Esma ul-husna”larla kendini tanıtıyor.

Bediüzzaman Said Nursi ise Allah´ı tanıtmak için ilginç bir metod kullanıyor. Risale-i Nur Külliyatını okumaya başladığım ilk günden itibaren dikkatimi çeken en önemli hususlardan bir tanesi, Bediüzzaman´ın neredeyse hiç bir yerde sırf “Allah” kavramını kullanmaması.

Peki ne yapıyor Üstad?

Sırf Allah yazarak yetinmek yerine konuyla ilgili Allah´ın sıfatlarından birisini kullanıyor. Örneğin konu adalet ise Adil diyor, konu rızık ise Rezzak diyor, konu merhamet ise Cenab-ı Erhamürrahimin diyor vs.

Yani bu ilginç metod ile “Nasıl bir Allah?” sorusunu her satırda cevaplıyor. Okuyucunun zihnine Allah´ın sıfatlarını yerleştiriyor.

Okuyucu ise Allah´ı tanıdıkça O´nu sevmeye başlıyor. Varsa kafasındaki şüpheler gidiyor. Sevdikçe O´na olan bağlantısı, güveni artıyor. Yani tevekkül ediyor.

Allah´ı tanıyınca ve sevince dualarda değişiyor. Şifa isteyince Şafi´ye, günahlardan arınmak için Gaffar´a, sıkıntıların giderilmesi için Fettah´a başvuruluyor.

Başka hiç bir eserde bulamayacağınız bu metod sayesinde Risale-i Nur Külliyati eşsiz bir marifetullah kitabı haline geliyor.

Cemil Sahinöz, Risale Haber, 08.01.2013

http://www.risalehaber.com/risale-i-nurda-marifetullah-metodu-14253yy.htm

Hinterlasse einen Kommentar

Eingeordnet unter Türkische Kolumne / Türkce Makaleler

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.