(05.09.2010) Türkler ve Almanlar beraber yaşayabilir mi?

Türkler ve Almanlar beraber yaşayabilir mi?

Sarrazinin kitabından sonra, türklerin ve genel olarak müslümanların Almanya´ya uyum sağlayıp sağlayamayacakları yine tartışılmaya başladı.

Bu konuyu Sosyolog ve Yazar Cemil Şahinöz araştırdı ve “Leben und Arbeiten mit türkischen und muslimischen Familien“ (“Türk ve Müslüman aileleriyle yaşamak ve çalışmak“) isimli yeni kitabında ele aldı. Uyum Sorumlusu olarak çalışan Şahinöz kitabında türklerin ve müslümanların yaşayış şeklini konu ediyor.

İşleri icabı türk ve müslüman aileleriyle çalışanlar için çok faydalı olan bu eserde, farklı konular ele alınıyor: Eğitim, Yemek Kültürü, Misafir Kültürü, Aile yapısı, Moral anlayışı, Din, Kültür, Okul kavramı, İş dünyası, Meslek eğitimi, Yaşlılık algısı, İstatistikler, Piskolojik sorunlar, Hastalık ve Sıhhat kavramları ve daha bir çok konu araştırılıyor. Şahinöz kitabın amacı hakkında şunları söyledi: „İnsan bilmediğinin düşmanıdır. Bildikten ve tanışdıktan sonra düşmanlık gider, çünkü insan ne kadar aynı olduğunu fark eder. Bu nedenle bu kitabı okuyanlarda fark edeceklerki, türklerin ve müslümanlarında sorunları, sevgileri, hüzünleri ve ümitleri aynı. Fazla fark yok. Fark sadece kültürel boyutta.

Ve bu kültürel boyutu objektif ve ilmi bir şekilde araştırdım ve kitabımda yazdım.“ Şahinöz´e göre bütün kültürel farklılıklara rağmen, insanlar bir toplumda beraber yaşayabilirler. Önemli olanın saygı duymak ve birbirini tanımaya gayret etmek, olduğunu belirtiyor.

Moral Haber, 04.09.2010

http://www.moralhaber.net/kitap-tanitim/turkler-ve-almanlar-beraber-yasayabilir-mi/

Risale Haber, 04.09.2010

http://www.risalehaber.com/news_detail.php?id=85634

Advertisements

Hinterlasse einen Kommentar

Eingeordnet unter Bücher / Kitaplar, News, Berichte, Presse

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s