(17.12.2009) Minare yasağının olumlu yönleri

Minare yasağının olumlu yönleri

„Güzel gören, güzel düşünür.
Güzel düşünen, hayatından lezzet alır“
Said Nursi

Bardağın dolu tarafına bakabilmek için, İsviçre´de yapılan ve yeni minarelerin yapılmasının yasaklanmasıyla sonuçlanan referandumu tekrar gözden geçirelim.

Öncelikle referanduma katılanların %57,5i minareye karşı çıktıklarına göre, %42,5i minareyi onayladılar demektir. İsviçre halkının sadece %4,5inin müslüman olduğunu düşünürsek, bu kadar insanın yasağa karşı gelmeleri aslında sevindirici bir olaydır. Demekki biraz daha gayret sarf edilse, Avrupa´nın göbeğinde bulunan gayrimüslim bir ülkenin halkının yarısından fazlası, İslamın açık bir sembolü olan minareyi onaylayacaklar.

11 Eylül olayını hatırlayalım. O korkunç saldırıdan sonra tüm dünya İslamı araştırmaya başladı. Kur´an-ı Kerim adeta yok sattı. Yüzlerce yeni kitaplar yazıldı. Tabiki olumsuz makaleler ve yazılarda arada kaynadı. Fakat bir çok insan, “bize saldıran şu İslam dinini tanıyalım“ diyerek “gerçek İslamı“ öğrenip, bu dinin hiçte saldırgan olmadığını, tam aksine hoşgörü, sevgi ve insanlığın kaynağı oldugunu öğrendiler.

Danımarkada yayımlanan iğrenç karikatürleride hatırlayalım. Peygamber Efendimizi (sav.) çirkin bir şekilde gösteren bu resimler sayesinde, herkes Kainatın Efendisini araştırmaya başladı. Tüm Avrupa´da “Hz.Muhammed“ konulu konferanslar verildi. Ve dikkat çeken başka bir olay: Bu karikatürlerden bahseden gayrimüslim medya, hep şu ifadeyi kullandılar: „Peygamber Muhammed…..“. İnanmasalar dahi, Hz. Muhammed´e Peygamber diye hitap ettiler.

Şimdi minare yasağındada aynısını görüyoz.

İslamı öğrenmek için camileri ziyaret eden gayrimüslim sınıflar, öğretmenler, ziyaretçiler vs. hep minare hakkında bilgi istiyorlar. Eskiden minareler hakkında soru dahi akıllarına gelmeyenler, artık minareyi, yani küçük detayları dahi, öğrenmek istiyorlar. Daha önce “başörtü“, “tesettür“, “domuz eti“, “cihad“ gibi konular ele alınırken, artik “minare“de bu serüvene katılmış bulunuyor.

Adeta müslümanlara kendilerini ifade edebilmek için yeni bir fırsat daha doğdu.

Bu olaylar bize, Allah´ın kendi dinini isterse bir zalimle istersede bir gafille yüceltebileceğini hatırlatıyor. Yani müslümanlar kendilerine düşen görevlerini yapmadıklarında, Cenab-ı Allah bu yüce dinini böyle zalimlerin eliyle yine tüm dünyaya tanıtıyor ve ilan ediyor.

Minare yasağının bu olumlu yönüne bakıp, minarelerin işlemlerini, vazifelerini, sembollerini anlatma imkanı, gurbetçilerin eline verildi. Fırsattan faydalanmak lazım…

Cemil Şahinöz, Moral Haber, 17.12.2009
http://www.moralhaber.net/yazidetay.php?Yazi_id=13863&yazar=493

Hinterlasse einen Kommentar

Eingeordnet unter Türkische Kolumne / Türkce Makaleler

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.