(06.07.2009) Alman sokaklarına okunan ezanlar

Alman sokaklarına okunan ezanlar

Can dostumuz Bedi´nin temelli Türkiye´ye dönmesi nedeniyle, veda yemeği vermeye karar verdik. Yemek elbette bahane. İşin ucunda geyik muhabbeti var… Önce yeni açılan bir lokantaya gittik. Dışarıdan lokantanın resmi ve burjuva görüntüsü bizi ürktü… hiç girmeden bizim samimi mekana, yani Aydın Ustaya, gittik. Arabayı park ettik. Lokantaya doğru gidiyoruz.

Birden kulaklarımızda bir ses yankılanıyor. Garip… ezan sesi. Ara sokakların birinden birisi bizleri kurtuluşa (Hayya alas-salah) çağırıyor. İmamın gür sesiyle sokak inliyor adeta. Arkadaşlarla birbirimize bakıyoruz. Almanya´nın Bielefeld şehrinin göbeğinde ezan sesi.

O gür sese doğru gidiyoruz. Biz gittikçe ses yükseliyor. Adım attıkça içimiz ferahlıyor (Hayya alal-felah). Yaklaştıkça içimizde bir memleket havası esiyor. Camiye giriyoruz. Mehmet Özgür hoca kendisine has üslubuyla bizleri karşılıyor, her zaman olduğu gibi gençleri görünce gözleri doluyor…

***

Almanya´da gayri-resmi rakamlara göre 3000e yakın camii var. Bir çok kilise kapanıyor ve cami haline çeviriliyor. Yine gayri-resmi olmakla beraber 100e yakın minareli camii var. Minarelerin bir çoğundan ezan sesleri sokaklara yankılıyor. Bir çok şehirde yeni camiler, yeni minareler yapılıyor.

Bazı şehirlerde hiç problem çıkmıyor. Camilerin gayri-müslim komşuları dahi minare için elele veriyorlar. Din hürriyeti namına…

Bazı şehirlerde de, özellikle ırkçıların çoğunlukta olduğu bölgelerde, kıyasıya mücadele veriliyor. Siyaseten büyük kavgalar oluyor. İmzalar toplanıyor, pankartlar asılıyor. Herkes kendi düşüncesini herhangi bir şekilde lanse etmeye çalışıyor…

Artık Almanlar´da mecburen alıştılar bu duruma. Evet, artık müslümanlar kalıcılar.

Hiç kimse hiç bir yere gitmiyor. Bir zamanlar “Misafir“ sıfatıyla gelen bu “Uzaylılar“, “Yerli“ sıfatına namzetler. Dolayısıyla camiler de artık sokak aralarında, fabrika köşelerinde olmayacak… olmamalıda.

Büyük şehirlerin göbeklerinde, merkezlerinde camiler yapılacak.

Hemde cami gibi camiler.

Zor şartlar altında tutulmuş iki odalık mescitler dönemi bitti.

Müslümanların etnik kimlikleri dahi değişiyor. Eskiden Almanya´da müslüman deyince akla türkler gelirdi. Türk deyince, zihne müslüman kelimesi gelirdi. Ama artık alman müslümanlarında çoğalmasıyla, ister istemez bir paradigma değişikliği yaşanıyor. Zihinlerde birşeyler değişmeye başladı.

Tabiki abartmayalım… şuan ezanlar Almanya´da karanlığa karşı okunuyor.

Karanlığa karşı okunan bu ezanlar, elbette bir gün aydınlığa sebep verecektir.

“Sanma bu tekerlek kalır tümsekte!
Yarın elbet bizim, elbet bizimdir!
Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir“ Necip Fazıl

Cemil Sahinöz, Moral Haber, 06.07.2009
http://www.moralhaber.net/yazidetay.php?Yazi_id=12136&yazar=493

Advertisements

Hinterlasse einen Kommentar

Eingeordnet unter Türkische Kolumne / Türkce Makaleler

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.