(04.05.2009) Avrupa, İslamın İnsan Modeline Muhtaç

11163785_1016204358397430_318107794495586929_n

Avrupa, İslamın İnsan Modeline Muhtaç

Avrupa insanı mutluluğu ve huzuru maddecilikte aradı. Para kazandı, ev aldı, araba aldı. Teknolojiden faydalandı. Kapitalist bir düşünceyi dünya felsefesi haline getirdi ve mutlu olmak için bu düşünceyi dünyaya pazarladı…

Fakat görünen o ki, çılgınca mal ve mülk biriktirme sevdası ne huzuru, ne rahatı, nede mutluluğu getirdi. Tam aksine, bu duyguları insanların elinden aldı. Bu doyurucu duyguların yerine „maddeye sahip olma“ hastalığı yerleştirildi.

Bu hastalığın ilginç bir özelliği var. Maddenin birikimiyle çoğalacağı düşünülen huzur, çoğalmıyor, düşüyor. Yani, ne kadar çok varlık, o kadar az huzur. Çünkü mal varlığını çoğalttıkça, hırs da aynı oranda çoğalıyor. Daha fazlasına sahip olma duygusu kışkırtılıyor. „Hepsi benim olsun“ düşüncesi galip geliyor. Kanaat azalıyor.

Herkes herşeye sahip olamayacağına göre herkes herkesin rakibı haline geliyor. Dolayısıyla toplumda güvenme duygusu zedeleniyor.

İstatistikler bu durumu tasdik ediyor. En zengin ülkelerde, huzur, mutluluk ve güven yok. Bunların yerini depresyon ve intiharlar almış. Mesela Finlanda… Mesela Norveç…

***

Avrupa, huzuru ve mutluluğu aramaya devam ediyor. Bir kaç senedir, moda haline gelmiş olan, Hinduizm, Budizm ve Yoga tekniklerine yöneliyor. İnsanlar stresli günlerin yorgunluklarını atabilmek için, yüklü paralar ödeyip, Uzakdoğu Felsefesine yöneliyorlar. Fakat bunlardada aradığını bulamayan Avrupa insanı, ümitsiz bir şekilde „yeniden huzur bulma“, yani „yeniden insan olma“ yollarını arıyor.

İşte tam burada Avrupa´da yaşayan müslümanlar devreye gidiyor…

40 sene önce „para kazanmak“ için Avrupaya gittiklerini zanneden müslümanlar, belki sırf bu vazife için o ülkelerde bulunuyorlar. Vazifeleri belli: Gerçek huzuru tatmak için milyonlarca Avroyu harcayan Avrupaya, İslamın verdiği huzuru tattırmak.

Madem huzurlu ve mutlu olma isteği, insan olmanın gereğidir. Öyleyse Avrupalı müslümanlar İslamın getirdiği İnsan Modelini tanıttırmak zorundular. İslam dini, bu model ile her insana gerçek manada huzuru sunmaktadır.

Bir birey, zenginde olsa, fakirde olsa, hastada olsa, sıhhatlide olsa, İslam dininde sonsuz mutluluğu ve huzuru yakalayabilir. Bunun nedeni, İslamin sunduğu insan modeli…

Bu insan modelini Avrupa´ya sunmak gerekiyor. Sunuluş şekli, anlatmak ile değil, yaşamak ile olmalı. Çünkü iman teorik birşey değil, pratiğe dökülmüş bir yaşayış tarzıdır. İslamın verdiği bu insan modelini yaşayarak anlatmak gerekiyor.

Bu praktik olarak su sekilde olmalı: Avrupa´da İslamı temsil eden müslümanlar azami şekilde dürüst olmalı. Hayirsever olmalı. Sözünde durmalı. Yalan söylememeli. Emanete hıyanet etmemeli. Güvenilir, cömert, sevimli, canayakın ve yardımsever olmalı vs. vs. Böyle bir yaşayış tarzı, insana ister istemez huzuru ve mutluluğu veriyor. Gayrimüslimlerin hasret kaldığı bu sıfatları müslümanlar yaşayışlarıyla yansıtmalı.

Yine istatistiklerden öğreniyoruz ki, müslümanlığa geçenlerin çoğunluğu, müslümanlardan gördükleri davranışlar yüzünden İslamı seçmişler. Bu önemli bir husus. Demek ki İslamın sunduğu insan modelini yaşamak, tebliğ için yeterlidir.

Allah´ı ispat etmek, ahiretin varlığını anlatmak vs. güzel şeylerdir. Ve bunlar imanın esaslarıdırlar. Fakat 20. Yüzyılın kanlı döneminden sonra, insanların aradığı şey insanlıktır, insan olmaktır, huzur, saadet ve mutlu olmaktır. Bunları hem dünyada, hem ahirette verebilecek tek model, İslamın insan modelidir.

40 sene evvel Avrupaya akın eden gurbetcilerimiz bu insan modelini Avrupaya sunmak mecburiyetindedir. Aynı şekilde Avrupa insanı, huzur ve mutluluk için bu insan modeline muhtaçtır.

Cemil Şahinöz, Moral Haber, 04.05.2009
http://www.moralhaber.net/yazidetay.php?Yazi_id=11430&yazar=493

 

Risale Haber, 04.05.2015
http://www.risalehaber.com/avrupa-islamin-insan-modeline-muhtac-17095yy.htm

Advertisements

Ein Kommentar

Eingeordnet unter Türkische Kolumne / Türkce Makaleler

Eine Antwort zu “(04.05.2009) Avrupa, İslamın İnsan Modeline Muhtaç

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s