(25.09.2008) Devletten para kaçırmak

Devletten para kaçırmak

 

Daha fazla maddi yardım alabilmek için var olan mal varlığını az veya hiç göstermemek, yurtdışından elde edilen gelirleri bildirmemek, alışverişte, tamir işlerinde fatura almamak gibi “taktikler“, sadece dünya menfaatini ön planda tutup, ahiret hesabını unutmaktır. Az bir dünya menfaati için Allah´ın ayetlerini satmaktır.

Çünkü yukarıda saydığım hususlar açıkça kul hakkıdır. Böyle olmasına rağmen devletten vergi kaçırmanın neden kul hakkı olduğu bir çok kişinin aklına dahi gelmiyor.

 

Bu nedenle böyle davranışların neden kul hakkı olduğunu anlayabilmek için çok basit bir misal verelim:

 

Düşünün 10 dairelik bir binada yaşıyorsunuz. Binaya bir takım masraflar yapılması gerekiyor. Örneğin asansör tamir edilmeli veya bahçede, dairenin önünde bir tamirat yapılmalı. Bu masrafların toplam tutarının 1000€ olduğunu düşünelim. Binada 10 daire, 10 aile, olduğuna göre, herkesin ödemesi gereken pay 100€ ediyor. Ama düşünün binada ödemeyi geciktiren, hatta ödemek istemeyen, sürekli üçkağıtçılık peşinde olan birisi var. Bu bir kişi yüzünden diğer 9 kişi sürekli mağdur oluyor. Parayı da bu bir kişiden bir türlü alamıyorlar, fakat yapılması gereken tadılatlar da yapılması gerekiyor. Artık bu 9 kişinin burnuna kadar geliyor, „Lanet olsun, yapalım gitsin artık“ diyorlar ve 1000€´yu 10 daireye değil, 9 daireye bölüyorlar. Haliyle her dairenin ödemesi gereken miktar, o 1 kişi ödemediği için, yükseliyor. Bir kişinin haylazlığı sebebiyle 9 kişi daha fazla ödüyor. Elbette o ödemeyen 1 kişi de yinede binadan, asansörden, bahçeden faydalınıyor.

Şimdi bu olayın kul hakkı olduğunu herkes kabul eder. Kimse bu 1 kişinin yaptığını onaylamaz.

 

Aynı şekilde, bir ükede yapılması gereken hizmetler, onarılması, tamir ve inşa edilmesi gereken yollar, binalar, köprüler, okullar vs. var. Yapılması gereken bu işlemler için gereken miktar, yukarıdaki misalde olduğu gibi vatandaşlara konumuna göre paylaştırılır. Bu pay vergi yoluyla alınır. Bazıları paylarını, yani vergi ödememek için, farklı yöntemlere başvururlar. Dolayısıyla eksiklikler fazlalaşır ve bu büyük daire olan ülkede yaşayan diğer vatandaşların ödeme payı yükselir. Bu şekilde ödemeyenler ödeyenlerin haklarını yemiş olurlar.

 

Netice olarak devletten para kaçırmanın kul hakkı olduğunu bilinçlere yerleştirebilmek için, toplumsal olarak bu teolojik meseleye daha fazla değinilmesi gerekiyor. Bunu “herkesin işlediği küçük günahcıklar“ olmadığı, tüm topluma karşı kul hakkı olduğu daha ciddi bir şekilde aktarılmalı.

 

Cemil Şahinöz

Advertisements

Hinterlasse einen Kommentar

Eingeordnet unter Türkische Kolumne / Türkce Makaleler

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.