(05.07.2008) Ergenekon Çetesi, Gladyo ve Küresel Emperyalizmin yeni düşmanları

Ergenekon Çetesi, Gladyo ve

Küresel Emperyalizmin yeni düşmanları

Türkiye´yi bugünlerde çalkalayan, toplumu yine ikiye ayıran Ergenekon Soruşturmasını iyi analiz etmek gerekiyor. Yani devlet iktidarını kontrol altına almayı hedefleyen bu çete neyin nesidir?

Ergenekon yeni bir mesele değildir. Yıllardır Türkiye´de var olan, az sayıda insanın haberdar olduğu bir meseledir. Hatta önceleri Alparslan Türkeş ve Abdullah Çatlı´nın bile ismi geçtiği yapılanmayı anlamak için Soğuk Savaş zamanlarına geri dönmek gerekiyor.

1950li yıllarda NATO, CİA ve Mİ6 “Gladyo“ isminde bir gizli örgüt kurarlar ve yaklaşık 40 sene Yunanistan, Türkiye ve Batıavrupa ülkerinde faaliyetler gösterirler. Bu örgütün elemanları genellikle toplumu kışkırtmak için çeşitli faaliyetler düzenlerler ve etkili oldukları ülkede gerekirse rejimi çökertirler.

Soğuk Savaş zamanında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) özellikle Avrupa Ülkelerinde ajanlar yerleştirme çabasına girer. Asker içinde gizli örgütler kurulur. ABD`nin amaçları doğrultusunda sivil toplum kuruluşları, thing-thang´ler kurulur. Bu şekilde Amerika, CİA ayağı ile tüm dünyada solculara karşı bir akım eğitmiştir. Kontrol ettikleri devletlerin Rusya ile bağlantılarını kesebilmek için gizli çeteler harıl harıl çalıştırılmıştır. Bu yapılanmalar Gladyo yapılanmalarıdır.

Soğuk Savaş sona erdikten sonra, Avrupa ülkerinin birçoğunda Gladyo yapılanmaları çökertilmiştir. ABD ise kendi gücünü muhafaza edebilmek için yeni düşmanlar „yaratmak“ zorunda kaldı. Nitekim hiç bir devlet düşmansız ayakta duramaz. Düşmansız bir devlet gücünü kaybetmeye mahkumdur. Yok olmamak için, halkı rejime bağlamak, daha doğrusu rejimden bağımlı hale getirebilmek için, onu korkutmak gerekir. Korkutmak için düşman birebirdir. ABD´de Rusya´nın ekonomik, siyasi ve askeri gücünün yıkılmasıyla beraber, en büyük düşmanını kaybetmiş bulunuyordu. Yeni bir düşman arayışına girmek zorundaydı. Bu arayış çabuk sonuçlandı: İslam.

İslamı tüm dünyaya öcü olarak göstermek için 90lı yıllarda düğmeye basıldı. CİA maaşlı Samuel Huntington zaten başlangıcı yapmıştı. Ardından bir çok karanlık „aydın“ işini başarıyla yerine getirdi. Bazı devletlerde özel olarak müslüman görünümlü „radikal dinci grupları“ kuruldu ve eğitildi. Bin Ladin ve ekibi dahi Soğuk Savaş´ta ABD´nin can yoldaşı değil miydi?

Türkiye hariç tüm müslüman ülker bu şekilde hem öcü haline getirildi, hemde sonunda ABD´nin kukla devletleri haline geldiler… yine Türkiye hariç…

Peki neden Türkiye hariç?

Memleketimizi çok sevdiklerinden mi?

Yoksa çayına, suyuna, simitine, çayırına bayıldıklarından mı?

Elbetteki değil. Gerçek neden, Türkiye´nin sosyo-kültürel şartları yukarıda belirtilen „oynamalara“ müsait olmadığı için. Bu nedenle Türkiye için özel bir proje hazırlandı: Gladyo Projesi. Eski bir CİA yetkilisinin CNN´de yaptığı bir açıklamaya göre, Soğuk Savaş döneminde Rusya´da Amerika´nın üç bin tane ajanı varmış. Sovyetler dağılınca bunların hepsi Türkiye´ye gönderilmiş.

İşte „Kenan Evren Darbesi“nden sonra tohumları atılan Ergenekon çetesi, Gladyo´dan başka birşey değildir. Ergenekon, Gladyo´nun Türkiye ayağıdır.

Başörtü, Türban, Şeriat, Kemalizm, İrtica, Laiklik, Kürtçülük ve Ilımlı İslam terimleriyle Türkiye´yi 20 senedir yıpratan Küresel Emperyalistler, önce Gladyo´yu Türkiye´ye yerleştirdirler ve eğittiler. Şimdide son darbeyi vurabilmek için, birileri kendi örgütlerini deşifre etmeye başladılar.

İki senedir Türkiye´nın altını üstüne getiren Gladyo yapılanmasının hasarına bir bakalım: Şemdili olayları, bayrak yakmalar, papaz cinayeti, danıştay cinayeti, misyonerlerin yayın evi baskını, imam cinayeti, Hrant Dink cinayeti, Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle yaratılan kaos vs. vs.

Peki Ergenekon´un tam bu zamanda deşifre edilmesin gerekçeleri nedir? Bunu açıklamak şuan zor… çünkü ortada henüz yanıtlanmamış önemli sorular var:

1. Bu iş kimin işine yarıyor? Yani Mahir Kaynak vari sormak gerekir. Sebep-Sonuç ilişkisine bakmak gerekiyor. Kimin işine yaradığı henüz pek berrak görünmüyor, fakat kimlerin işine yaramadığı açık ve net ortada:

Öncelikle Tayyip Erdoğan´a hiç yaramıyor. Çünkü bu soruşturma üzerinden ilk başta Başbakan Erdoğan yıpratılıyor. Buda açıkca, bazı medya örgütlerinin belirttiği gibi, „AKP´nin hesaplaşması“ olmadığını ispatlıyor.

İkinci olarak Türk halkı yıpratılıyor. Yukarıda saydığım olaylardan dolayı zaten yıpranmış olan halk, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve AKP davasıyla adeta ortadan yarıldı ve 80li yılların sağ-sol çatışmasında olduğu gibi, dindar-laik bölünmesi gerçekleştirilmek istenildi. Ergenekon soruşturması ve bu soruşturmayla ilgili göz altına alınan tanınmış şahsiyetler yüzünden, bu soruşturma adeta “AKP´nin geri vuruşu” gibi gösterildiği için, bölünmeye bir adım daha atılmıştır. Böylece muhtemel bir darbeye yol açılmış olacaktır.

Üçüncüsü, gittikçe AB´ye yaklaşan Türkiye´yi o yoldan, hatta o düşünceden uzaklaştırmak. Türkiye´nin AB´ye girmesinden en çok rahatsız olan kesim, nitekim ulusalcılar ve bizzat ABD´dir.

Demek ki, bu işten en çok faydalananlar, Türk halkını kutuplaştırmak ve AB´den ayırmak isteyenlerdir.

2. Taraf Gazetesine bu bilgileri kim sızdırıyor? Savcı mi bilgileri sızdırıyor? Daha yeni kurulmuş bir gazete bu bilgileri nereden alıyor? Dahada önemlisi: karşılık olarak ne veriliyor?

3. İddianamesi bile ortada olmayan bir soruşturma yüzünden onlarca insan göz altına alındı. Buda açıklanabilinecek bir durum değildir ve demokrasiyle örtüşmez. Acaba hakikaten bu insanların hepsinin Ergenekon çetesiyle irtibatları var mı? Eğer yoksa ve olmadıkları ortaya çıkarsa, yine en büyük darbeyi AKP yiyecek. Çünkü gözaltına alınan isimlerin tamamı AKP karşıtı şahışlar.

Başa dönelim….

Orta doğuda cirit atan küresel emperyalistler, ABD ve yandaşları Türkiye için hazırladıkları projenin sonuna mi geldiler? Neo-Con yapılanması Türkiye için son kozlarını mı oynuyor? Yoksa neden, kendi elleriyle kurdukları Ergenekon çetesini deşifre ediyorlar.

Ergenekon çetesi Gladyo türü yapılanma olduğuna göre, Eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur’un, İstanbul’da Fenerbahçe Orduevi’ndeki ofisinde bulunan “Darbe eylem planı”da hiç şaşırtıcı değil. Bu eylem planında geçen hedeflere sıra sıra göz atalım:

1. Ekonominin kötüye gittiğini gösteren anketler yapılacak
2. Anketler Medya üzerinden kamuoyuna duyurulacak.
3. Temmuz ayında siyasi cinayetler işlenecek.
4. Cineyetleri eski JİTEM elemanlarından oluşturulan 30 kişilik özel bir örgüt işleyecek.
5. Yargı yıpratılacak.
6. 6 Temmuz´da tam 20 ilde ulusalcılar „Yargıya Sahip Çık“ mitingleri düzenleyecekler.
7. Mitinglerde polisle çatışmalar olacak.
8. Darbe yapılacak.
9. Şahsi kasasından 3 Milyon Euro çıkan Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün parti kuracak ve Başbakan olacak

Ayrıca kimin cumhurbaşkanı olacağıda açıkca belirtilmesi, son derece şaşırtıcı.

Yasal dışı, şiddet içerikli, gerekirse silahlı ve bombalı, ahlaksız ve sinsice eylemlerle bu milleti yıpratan Ergenekon çetesinin üzerine gidilmeli. “Darbe eylem planı” hazırlayan bu terör örgütü çökertilmeli…. fakat hakiki faillerde ortaya çıkarılmalı.

Darısı diğer dış uyruklu derin çetelere ….

Cemil Şahinöz

 

Advertisements

8 Kommentare

Eingeordnet unter Türkische Kolumne / Türkce Makaleler

8 Antworten zu “(05.07.2008) Ergenekon Çetesi, Gladyo ve Küresel Emperyalizmin yeni düşmanları

 1. Memati

  Usta, harika özetlemissin… Ellerine saglik.

 2. Öztürk

  Yazini okudum. Tahlillerin güzel. Ama o cetenin (!!!!!!) ismini
  `Ergenekon`diyenlere pür dikkat. Cünkü, ERGENEKON, TÜRK DESTANIDIR. Zor
  günlerde „hürriyete kavusmanin Türklerdeki adidir. Bu ismi kimsenin yipratma
  hakki yoktur. Yipratamazlarda. Yipratacaklarini düsündükleri kisiler, hayal
  kirikligi yasayacaklardir. Basta hükümet üyeleri olmak üzere, destek veren
  basin yayin organlari, gazeteciler ve bilcümle destekciler.

  Bu cete var mi bilinmez. Varda olabilir. Henüz iddianame ordada olmadigi
  icin kesin bir yargiya varamiyoruz. Sadece sag girip kanser olarak cikani
  gördük. AKP basinida bunu vermedi. Ama cok sükür televizyonlar ve diger
  gazeteler verdi.

  Ceteye, Ergenekon ismini vermeye hayir. ERGENEKON, TÜRK DESTANIDIR

  baki selamlar
  Adnan Öztürk

 3. Ergenekonun tarihce-i hayati gibi olmus

 4. Kenan Hayran

  Bu ceteyi cökertmek lazim. Bu vatan hainlerinin hepsini tikamak lazim.

 5. Ezber Bozan

  Ezber bozucu yaziniz icin sagolun varolun

 6. Tuncay Erdem

  BEyler,,, ERGENEKON YOK!!!! Hepsi AKPnin palavrasi.

 7. Delikanli

  Nasil yok canim, hersey ortada. bombalar, planlar, ceteler, adamlar…

  türkiyeyi bölmek isteyen canavarlara firasat vermeyinn!!

  Erdogani halt etmek icin cabalamayin lütfen. gözünüzü acin. hemde kalp gözünü

 8. Cem

  Sapla samanı birbirine karıştırmamak gerekiyor. Tutuklananların büyük bölümü ileride serbest kalırsa savcılardan hesap sorulmalı…

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s