(06.08.2007) Tatil bitti, gerçek hayata devam

Tatil bitti, gerçek hayata devam

Tatil hoştur, güzeldir. Bazen gereklidir. Dinlenmeniz için birebirdir. Ama birde tatilin garip bir yan etkisi vardır. Sizi gerçek dışına sürükler. Daha doğrusu sizi sizin gerçeklerinizden alır ve başkalarının gerçeklerine götürür. Kurduğunuz dünyadan çıkarsınız ve başkalarının dünyalarında misafir olarak gezersiniz.

Çünkü çoğu zaman tatile başka bir yere gittiğinizde, o beldenin insanları tatilde değildir. Onlar için hayatın gerçekleri devam eder. Fakat sizin için öyle degildir. Siz, geri bıraktığınız işinizi, ortamınızı gün geçtikce takmazsınız. Artık onlar aklınızdan, fikrinizden, zihninizden uzaklaşır.

Sizin için tatilde ortam ve şartlar değişir. Fazla sorumluluk taşımazsınız, doğrusu taşımak istemezsiniz. Çünkü tatilin bilinç altında ki asıl maksadı, sorumluluklardan kurtulmaktır. Bir kaç gün veya haftada olsa, evin, işin veya okulun henüz çözülememiş sorunlarını unutmak içindir. Günleri, hatta bazen saatleri bile karıştırırsınız.

Tabi bu tatlı günler gelip geçer. Geçici gerçeklerden, kalıcı realiteye geri dönersiniz. O güzel rüyadan en geç evinize tekrar döndüğünüzde uyanırsınız. Fakat hemen adapte olamazsınız. O geri döndüğünüz dünyanız size garip gelir. 20 senedir oturduğunuz evin köşesindeki saati sanki ilk defa görürsünüz, „Yahu bu her zaman oradamıydı? Hiç fark etmedim“. Bu soruyla sorumsuz günler biter ve gerçek hayat başlar. Tatilde unuttuğunuz, hatırlamak istemediğiniz çözülmemiş sorunlar geri döner. Ve başlar gelecek tatilin hasreti.

Evet tatil sezonu bitti. Gerçek hayata tekrar hoşgeldik hepberaber. Bu tatil yazısından sonra gelecek yazımızda önemli meselelere değineceğiz ve bitmeyen, fakat ihtiyaca binaen gerekli olan „Anadil“ konusunu işleyeceğiz.

Cemil Sahinöz (webmaster@misawa.de)

Bielefeld Üniversitesi Sosyoloji Fakültesi

Advertisements

Ein Kommentar

Eingeordnet unter Türkische Kolumne / Türkce Makaleler

Eine Antwort zu “(06.08.2007) Tatil bitti, gerçek hayata devam

  1. Tatile az kaldı 3-4 ay sonra 2009 yaz tatili geliyor

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s