(21.07.2007) Seçim 2007´ye bir kala

Seçim 2007´e 1 kala

Yarın Türkiye´de seçimler olacak. Bu önemli seçimin sonuçlarını ve getireceklerini tahmin etmeye çalışalım. Parti tutmadığım için değerlendirmek kolay olacaktır diye düşünüyorum.

AKP: Tüm istatistiklerde birinci parti olarak AKP gözüküyor. Eğitim, Sağlık gibi konularda başarılı oldukları ortada. Halk kendi cebine bakar. Şuan cepler değerli parayla dolu ve hastane kuyrukları kalktığı için, AKP´nin birinci parti olacağı kesin. Dindarların büyük bir kısmı, mesela Gülen cemaati, yine AKP´ye oy verecek. Fakat başörtü gibi meseleler gelişmediği için, AKP dindar kesimden oy kaybetti. Cumhurbaşkanlığı seçiminde haksızlığa uğradıkları için, oyları patlayacak. Türk halkı mazlumu sever ve kollar. Tahminen %32 – %37 oranda oy alacaklar.

CHP: Ciddi bir medya desteği olmasına rağmen, CHP´nin birinci parti olması imkansız. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gösterdikleri tavır nedeniyle, halkın büyük bir kısmı CHP´yi cezalandıracak. İdeolojik olarak CHP´yi destekleyenler ve „Ulusalcı“ takılanlar oylarını Baykal´a rağmen CHP´ye verecekler. “Ecevit”cilerin oyuda CHP´ye kayacak. %17 – %22 arası oy olabilir.

MHP: Büyük fakat kirli bir seçim propagandası izleyen MHP barajı geçti, geçecek. AKP´ye karşı uyguladıkları çirkin propagandaları radikal bir seviyeyi alınca kendi içlerinde bile şaşırtma oldu. Hatta “MHP-CHP beraberliği” sesleri yükselince MHP seçmeni öncelikle “olamaz” dedi. Fakat bu “olamaz” son haftalarda “bal gibi olur, yeterki AKP olmasın”´a dönüştüğü için barajı aşma ihtimali çok yüksek. Tahminen %9 – %12 olabilir.

DP: Mehmet Ağar güzel konuşuyor. İyi siyaset yapıyor. Fakat sağda birleşme gerçekleşmediği için ve Cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında antidemokratik davrandıkları için ciddi bir oy kayıbı gerçekleşti. Dini cemaatlerden Nurcuların ve Süleymancıların büyük bir kısmı DP´ye oy verecek. Barajı aşmaları zor gibi gözüküyor. Benim tahminim %6 – %11 arası oy alırlar.

Genc Parti: Cem Uzan, her ne kadar İbrahim Tatlıses gibi sevilen bir şarkıcıyı parti sıralarına eklemiş olsada, her ne kadar beyaz ve temiz gömleği ile karizmatik gözüksede, „Uzan“ isminin büyük lekesini beyaz gömleğinden silemedi. „Mazot 1 YTL“ gibi gerçek dışı vaatlerle GP´yi kurtaramayacak. Barajı aşamayacak ve meclise giremeyecekler. GP´nin seçime katılması yine AKP´ye yarayacak gibi. Tahminen %4 – %6 arası oy alacaklar.

SP: Son iki haftadır Saadet Partisinin oy kaybettiğini düsünüyorum. Nedenide ortada. Her konuşmasında “Siyonizm ve Yahudilik” tehlikesinden bahseden Erbakan hoca´nın “AKP´ye oy veren, Cehenneme bilet almıştır” sözü, koyu Milli Görüş´cüleri bile “Yahu, artık bu kadarda olmaz” dedirtti. Dini bu kadar çirkin bir şekilde siyasete alet etmeleri yüzünden SP Partisi bu seçimde büyük bir şoka uğrayacak ve tahminen %2 – %4 arası oy alacak.

Bağımsızlar: Belki bu seçim „Bağımsızların Seçimi“ olarak tarihe geçecek. Bir çok kürt asıllı milletvekili adayı Doğu´dan meclise girecek. En az 26 bağımsız milletvekili seçilecek.

APO: Hangi parti gelirse gelsin, Abdullah Öcalan asılmayacak. Öcalan üstünden yürütülen siyaset oyunları, oy toplamaktan ibaret. Öcalan´ı biz değil, ancak bize paketleyip getirenler asabilir.

Irak: İki ihtimal var. Ya Irak´a girmeyeceğiz ve ülkemizde her an her yerde „PKK Terörü“ estirtilecek. Veyahut Irak´a gireceğiz ve her gün şehit haberlerini dinleyeceğiz. İki ihtimaldede Türkiye kaybedecek. Peki bütün bunlar kimin işine yarıyor? Ne Türkiye´nin, nede Kürtler´in. Sadece ve sadece Amerika´nın. Çünkü Amerika “Irak Bataklığına” saplandı, çıkamıyor, fakat çıkmak için çırpınıyor.

Darbe: Peki darbe olabilir mi? Darbe ancak şu şekilde olabilir. MHP ve CHP meclise girer. Toplam oyları AKP´yi geçer. Erdoğan´da Başbakan olmak için bağımsızlar ile birleşir. Darbe hevesli zihniyetlerde, “AKP terörcülerle birleşti” bahanesiyle, “Post Modern Darbe Sahne 2“ namında bir tiyatro gerçekleştirirler.

Başbakan: Eğer Deniz Baykal Başbakan, Devlet Bahçeli´de Yardımcısı olur ise, kimse şaşırmasın. Ülkemizde 28 Şubat´a benzer manzaraların yaşandığı bu dönemde, Baykal-Bahçeli ikilisi hem Derin Amerika´nin hemde Derin Çete´lerin işine yarayacak. Küresel Emparyalizme karşı ne CHP nede MHP karşı gelecek durumda. Bu hükümet “Kukla Hükümet”inden başka birşey olmayacak.

Haydi hepimize hayırlı olsun…

Cemil Şahinöz

21.07.2007

Advertisements

Ein Kommentar

Eingeordnet unter Türkische Kolumne / Türkce Makaleler

Eine Antwort zu “(21.07.2007) Seçim 2007´ye bir kala

  1. May I simply say what a relief to find somebody that actually understands what they’re discussing on the web. You certainly know how to bring a problem to light and make it important. More and more people need to check this out and understand this side of the story. I was surprised you’re
    not more popular since you most certainly have the gift.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.