(12.07.2007) Hürriyet vs. Zaman

Hürriyet vs. Zaman

 

3 ay önce, yani Nisan 2007´de, Hürriyet Gazetesinde muhabir olarak çalışmaya başladım. Belki kendilerince haklı olarak bazı dostlarımız, neden Zaman Gazetesinde değil de, Hürriyet Gazetesinde muhabirlik yapmıyorum diye soruyorlar. Onlara göre Zaman Gazetesi muhafazakar bir gazete, Hürriyet Gazetesi ise dini değerlere karşı bir gazete.

Öncelikle şunu belirtmek isterim, elbette Hürriyet Gazetesi muhafazakar kesime sıcak bakan bir gazete değil. Öyle bir iddiada bulunmuyorum. Hürriyet Gazetesinin yayın politikasını da savunmuyorum.

Fakat Zaman Gazetesini savunanlar bilmelidir ki, bu gazete basit bir cemaat gazetesi değildir. Tüm muhafazarlara açık olan, dindarları koşulsuz destekleyen bir gazete hiç değildir. Bunu geçmiste zaten gördük. Zor zamanlarda Zaman Gazetesi dini cemaatleri desteklemedi, sadece kendi cematinin, yani Gülen Hareketinin çıkarlarını önplanda tuttu. Ümmet bilinci hiç bir zaman öncelik olmadı. Hatta diğer cemaatler zarar görürken bile, Zaman Gazetesi desteğini her zaman esirgedi. Çünkü Gülen Hareketinin yapısı bu.

 

Dolayısıyla benim Zaman Gazetesinde muhabir olmak çalışma imkanım zaten yok. Kendim istemem, istesem de olmaz zaten. Çünkü yukarıda da bahsetmeye çalıştığım gibi, Zaman Gazetesinde muhabir olabilmek için ya kendi cemaatlerinden olacaksın yada hiç bir cemaatten olmayacaksın. Ben de bir çok cemaatte bulunduğum için, hassaten Nurculuk Hareketinde olduğum için, Zaman Gazetesinde muhabir olmak gibi mesele sözkonusu değil, asla da olamaz. Yanlışlıkla bu kriterlere uyan biri Zaman Gazetesinde yazı yazıyorsa da, yine her istediğini yazamaz. Yani ben o gazetede muhabir olsaydım bile, her istediğimi yazamazdım.

Cemil Şahinöz

Ein Kommentar

Eingeordnet unter Türkische Kolumne / Türkce Makaleler

Eine Antwort zu “(12.07.2007) Hürriyet vs. Zaman

  1. Pingback: (31.05.2017) FETÖ Paranoyası | Misawa.... just the truth

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Diese Seite verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden..