(10.01.2006) Nurculuk – Gülen Hareketi farki

Nurculuk – Gülen Hareketi farkı

İki gün önce kendi internet sitem „Misawa“´nın Forum bölümünde şöyle bir şey yazdım „Fethullah Gülen bazı çevrelerden korktuğu için Said Nursi ismini hiç ağzına almaz. Bu  nedenle Risalelere perde oluyor.“

Bazı arkadaşlar bu yazdıklarıma kızmışlar. Hem “Hocaefendi“ yazmadığım için kızmışlar hem de “korkuyor“ ve “perde oluyor“ yazdığım için.

Halbuki öncelikle Fethullah Gülen benim hocam değildir. Saygıdan dolayı Hocaefendi denmesi isteniliyorsa, derim, sıkıntı görmem. Fakat yazılarımda genelde birisinden bahsettiğimde ismiyle yazarımki, okuyanlar kimden bahsedildiğini anlasınlar.
Diğer mesele daha önemli. Korkmak ve perde olmak meselesi.

Forum´da bu meseleyi 2003 senesinden beri tartışıyoruz. Özel hayatta da sürekli bu konular açılıyor. İnsanlar hüsn-ü zan ederek Fethullah Gülen´i bir nurcu veya hareketini Nurculuk Hareketi olarak görmek istiyorlar.
Fakat sosyolojik olarak olaya baktığımızda bu böyle değildir. Fethullah Gülen´in kurduğu hareket Nurculuk Hareketinden 180 derece farklıdır. Arkadaşlar kızacaklar, fakat realite bu. Gülen´in prensipleriyle Nurculuğun prensipleri tamamen birbirine zıt, zaten zıt olduğu için Gülen 70´li senelerde nur talebeleriyle kavga etmiş ve ayrılmış.

Bunları inkar etmeye ne gerek var? Fethullah Gülen kendi cemaatini kurdu. Bunu böyle kabul etmek gerekir. Nurculuk ile sürekli karıştırılması ve anılması Nurculuğa net bir zarardır. Herkes kendi hizmetini kendi bildiği gibi yapıyor zaten.

Bu nedenle yukarıda yazdığım “korkuyor“ ve “perde oluyor“ cümlelerini de bu bağlamda anlamak lazım. Gülen´in benimsediği hizmet metodu bu. Yorum yapmıyorum, hakikat bu. Gülen bir çok sohbetinde Said Nursi´nin ismini bile ağzına almaz. Neden? Korktuğu için, değil mi? Çekindiği için, değil mi? Bunun başka hangi izahı olabilir? Dolayısıyla Risale-i Nur´lardan birşey anlattığı zaman, isim vermiyor, kendi malıymış gibi insanlar algılıyor ve yukarıda yazdığım gibi “perde olmuş“ oluyor.

Biliyorum ne kadar açıklama yapsam, yine objektif değerlendirmek yerine, tarafgirlik hissiyle hücum edecekler, ama yapacak birşey yok. Hakikat böyle. Hakk´ın hatırı alidir.

Cemil Şahinöz

Ein Kommentar

Eingeordnet unter Türkische Kolumne / Türkce Makaleler

Eine Antwort zu “(10.01.2006) Nurculuk – Gülen Hareketi farki

  1. Pingback: (31.05.2017) FETÖ Paranoyası | Misawa.... just the truth

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Diese Seite verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden..