(20.07.2005) Cemaatler her bölgede bir meşveret heyeti oluşturmalı

Cemaatler her bölgede bir meşveret heyeti oluşturmalı

Bu sayıda ki yazımda şöyle bir fikir öne süreceğim. Birlik, beraberlik ve destek düsturuyla hareket etmek zorunda olan cemaatler, birliklerini güçlendirmek için bir konsey kurmalarında fayda görüyorum. Bu nasıl olabilir?

Her bölgede bir konsey, yani bir istişare grubu (heyeti) kurulmalı. Bu gruba bölgede ki her camiden, hiç bir cemaat ayrımı yapmadan, bir-iki temsilci, mesela hoca veya başkan, caminin temsilcileri olarak bu konseyde olmalı. Fakat önemli olan hiç bir cemaat ayrımı yapmamak. Ne mezhep olarak, nede millet olarak. İslam adına hangi grup varsa, hatta aleviler dahi, bu istişare heyetine katılmalı.

Bu heyet, şartlara göre, ayda bir buluşmalı. Hem birlikde faaliyetler organize edilmeli hemde çeşitli konularda fikir alış verişi yapılmalı. Mesela gayri müslimlerle irtibatların koordineleri yapılabilir. Yerel medyaya beyannameler verilebilir. Önemli olan insanların karşısına birlik ve beraberlik halinde çıkmak. Unutmayalım, birlikden güç doğar.

Böyle bir heyetin çok faydalı olacağını düşünüyorum. Hem kendi insanlarımıza faydalı olur hemde yaşadığımız devlete kendimizi dinlettirebiliriz. Kendi insanımıza ve kendimize “cemaatlerin kardeş” olduğunu ispat etmiş oluruz. Yaşadığımız devlete gelince. Birbirimizle uğraşdığımız müddetce, biraraya gelmedikce, devlet dahi “İslam adına kiminle görüşeyim?” diyor. Örnek: İslam din dersi. Almanyada senelerce din dersi problemi var. Devlet “Gelin okullarda İslam din dersi verin” diyor. Belli bir grup çıkıyor: “Biz verelim” diyor. Ardından başkaları: “Hayır onların ki yanlış İslam. Bizim ki doğru İslam” diyor. Devlet dahi kiminle irtibat edeceğini bilmiyor. Ve şaşkın şaşkın şu soruyu soruyor: „Doğru İslam. Yanlış İslam. Kaç tane İslam var?“

Diğer dinlerin böyle heyetleri var. İsteklerini bu heyetler sayesinde gerçekleştiriyorlar. Fakat müslümanların böyle bir kurumu yok. Resmi olarak “Islamrat” ve “Zentralrat” var. Fakat bunlar benim anlatmaya çalışdığım şekilde çalışmıyorlar ve tüm cemaatleri temsil etmiyorlar. Ayrıca çoktandır faaliyet göstermiyorlar.

Burada sunulan sadece bir fikir. İnşaallah gereken yerlere ulaşır ve gereken kişiler burada ki fikirleri ele alıp daha iyisini uygularlar.

Selamlar ve Dualarla

Cemil Şahinöz

Yayınlandığı dergi: Ayasofya Nr.13, 2005, s.27

Advertisements

Hinterlasse einen Kommentar

Eingeordnet unter Türkische Kolumne / Türkce Makaleler

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s